جستجو

سوالات متداول بورس

سبدگردانی

شرکت سبدگردان آیکو دارای مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و تحت نظارت مستقیم این سازمان در بازار سرمایه فعالیت می‌کند. شرکت سبدگردان آیکو تحت نظارت امین سبدگردانی (حسابرس معتمد رتبه الف) و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران نیز است. علاوه بر این موارد سرمایه گذاران به واسطه پنلی که در اختیارشان قرار می گیرد؛ می توانند عملکرد شرکت سبدگردان را ارزیابی کنند.

مدت زمان قرارداد سبدگردانی یک سال است و در صورت توافق طرفین برای یک دوره دیگر هم تمدید می‌شود.

خیر. سود سبدگردانی در انتهای دوره محاسبه و پرداخت می شود و امکان پرداخت سود ماهانه برای سبدگردانی وجود ندارد.

بله. برای این کار باید فایل اکسل دارایی سهام خود را از سامانه سجام دریافت کرده و برای شرکت سبدگردان ارسال نمایید. پس از تأیید این سهم به کد سبدگردانی شما منتقل می‌شود.

صندوق درآمد ثابت

صندوق های سرمایه گذاری یک نهاد مالی به منظور جمع آوری سرمایه از افراد حقیقی و حقوقی هستند. سرمایه گذاران یونیت (واحد) های صندوق را خریداری می کنند. صندوق سرمایه مردم را تجمیع و اقدام به خرید و فروش سهام می کند. سرمایه گذاران به نسبت یونیت (واحد) خریداری شده در سود و زیان صندوق شریک هستند. حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در صندوق ها به مراتب کم تر از سبدگردانی است و آحاد جامعه می توانند در آن سرمایه گذاری کنند.

اگر به دنبال پرداخت سود ماهانه هستید ولی انتظار سودی بیشتر از سود بانکی دارید؛ صندوق درآمد ثابت محل مناسبی برای سرمایه گذاری شماست. صندوق درآمد ثابت اندیشه فردا ۱۶ام هر ماه سود دوره ای به مشتریان خود پرداخت می کند.

صندوق های درآمد ثابت برای افرادی که ریسک پذیری پایینی دارند مناسب است. صندوق های درآمد ثابت روی اوراق دولتی سرمایه گذاری می کنند و ماهانه سودی معقولی به شما می دهند.

انواع سرمایه‌گذاری

جواب این سؤال به شخصیت شما بستگی دارد. میزان ریسک‌پذیری شما و مدت زمانی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، عاملی مهم در کسب بازدهی است.
اگر شخصیتی ریسک‌پذیر دارید و با دید چند ساله قصد سرمایه‌گذاری دارید؛ قطعا بازار سرمایه بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است.
بورس در بازه‌های بلند مدت همیشه بیشترین بازدهی را برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشته است.

ریسک عاملی مهم در سرمایه گذاری است.
اگر ریسک پذیری شما کم است، صندوق‌های درآمد ثابت به شما سود روزشمار بالاتر از سود بانکی را ارائه می‌کنند. اگر مقداری میزان ریسک‌پذیری شما بالاتر رود مسکن می‌تواند سود خوبی به شما بدهد. بعد از بازار مسکن، بازار طلا و ارز ریسک بیشتری دارند و سود بیشتری را هم به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند. بازار سرمایه هم ریسک و بازدهی بیشتری نسبت به تمامی موارد قبل دارد.

باید به محل سرمایه‌گذاری خود دقت کنید. اگر شما تخصص و زمان کافی برای سرمایه‌گذاری کردن و مدیریت سرمایه دارید، خودتان اقدام کنید و در غیر این صورت کار را به افرادی بسپارید که تخصص بالایی دارند و روی موضوع مدنظر شما تمرکز دارند. اگر تمایل به سرمایه‌گذاری در بورس دارید؛ رصد کردن بازار، بررسی اخبار، تحلیل تکنیکال و بنیادی کار راحتی نیست و بهتر است که از مشاوران خبره این حوزه برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

واژگان تخصصی

زمانی که شرکت‌ها به اندازه کافی بزرگ شوند؛ می توانند با ارائه اسناد مالی و شرکتی به سازمان بورس و اوراق بهادار، درخواست عرضه شدن سهام خود در بورس را ثبت نمایند. در صورت تأیید سازمان بورس، نماد شرکت در تابلو معاملاتی درج می‌شود و سهام شرکت به عموم متقاضیان فعال در بازار سرمایه عرضه می‌شود.

اوراق بهادار (Securities) به برگه‌هایی گفته میشود که نشان دهنده ارزش مالی قابل نقل و انتقال برای مالک است. سهام بورسی یکی از انواع اوراق بهادار است.

هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق‌بهادار پذیرش می‌شود؛ به اولین باری که سهام آن در بازار عرضه می شود، به اصطلاح عرضه اولیه (IPO) گفته می‌شود. به دفعات بعدی که شرکت سهم عرضه می‌کند (برای مثال به دلیل راه‌اندازی خط تولید جدید) عرضه ثانویه می‌گویند.

شاخص بورس یک عدد است که نمایان‌گر اندازه بازار و جهت‌گیری آن در روزهای معاملاتی است. زمانی که شاخص بورس مثبت باشد یعنی کلیت بازار مثبت بوده و زمانی که شاخص منفی باشد یعنی کلیت بازار در آن روز منفی بوده است.

شاخص کل به اندازه شرکت‌ها اهمیت می‌دهد و شاخص کل هم وزن اندازه تمامی شرکت‌ها را برابر فرض کرده و نتیجه را نمایش می‌دهد.

افراد به دلایلی مانند کمبود وقت امکان سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند. برای همین فرصت‌های جذابی را از دست می‌دهند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری این امکان را فراهم کرده‌اند تا سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم در بورس (خرید واحدهای صندوق)، بتوانند از این بازار کسب منفعت کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس دارایی‌هایی که دارند و میزان ریسک‌پذیری به دسته‌بندی‌های متعددی تقسیم می‌شوند. از این بین صندوق‌های درآمد ثابت، سهامی، مختلط، بازارگردانی و طلا از معروف‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند. علاوه بر این صندوق‌ها صندوق‌های املاک و مستغلات، زمین و ساختمان، پروژه، خصوصی و … نیز در بازار حضور دارند.

بازار پول، بازاری برای داد‌ و ستد پول و دارایی‌های مالی جانشین نزدیک پول است که سررسید کمتر از یک‌سال دارند. در بازار پول ابزارهای مالی کوتاه‌مدت که ریسک عدم پرداخت و نقد شوندگی کمی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازار سرمایه بازاری است که محل داد و ستد ابزارهای مالی با سررسید بیش از یک‌سال است. در این بازار ابزارهای متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ریسک‌پذیری بالاتر و امکان بازدهی بالاتری نیز دارد.

کارگزاری‌ها برای اینکه بتوانند سفارشات را به هسته معاملات ارسال و معاملات را ساماندهی کنند، نیاز به سامانه‌ای دارند که آنلاین این کار را انجام دهد. به این سامانه، «سامانه معاملاتی یا OMS» گفته می‌شود. سامانه معاملاتی در واقع همان درگاهی است که شما در آن سفارشات خود را بارگزاری کرده و ارسال می‌کنید.

هنگامی که شما سهم یک شرکت را خریداری کنید، سهامدار آن شرکت هستید. به بیان دیگر سهامدار فردی است که تعدادی برگه سهم از یک یا چند شرکت را خریداری کرده است.

کد معاملاتی هر فرد مانند شماره ملی یک عدد یکتا است. برای خرید و فروش سهم در بازار سرمایه لازم است که شما در ابتدا از کارگزاری یک کد معاملاتی دریافت کنید تا مشخص شود که چه فردی در حال معامله کردن است.
در بازار سرمایه کدهای معاملاتی مختلفی وجود دارد. کد معاملات آنلاین کدی است که سرمایه‌گذاران به واسطه آن سهام خرید و فروش میکنند. کد معاملات کالا مختص بورس کالا بوده و کد PRX هم مختص فعالیت سبدگردانی است.

امید‌نامه گزارشی از فعالیت‌ها و اطلاعات مربوط به کسب‌و‌کار شرکت بوده که نشان دهنده ماهیت یک شرکت است. در این گزارش سهامداران شرکت، موضوع فعالیت شرکت، محل شرکت، تاریخچه فعالیت شرکت و … بیان می‌شود. امید‌نامه شرکت‌های بورسی را می‌توان از طریق سایت کدال (سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران) دریافت کرد.

بازارگردان یا Market maker شرکت‌هایی هستند که سرمایه زیادی دارند و در بازار حضوری فعالانه دارند. این شرکت‌ها همواره میزانی سهم و میزانی وجه نقد دارند. این شرکت‌ها در زمان ریزش قیمت به دارایی سهم خود اضافه کرده و در زمان رشد هم اقدام به فروش می‌کنند. با این کار از ریسک نوسانات قیمت سهم می‌کاهند و نقد‌شوندگی بازار را افزایش می‌دهند. شرکت‌های بازارگردان می‌توانند همزمان بازارگردان چند نماد باشند.

به فعالیتی که بازارگردان روی یک سهم انجام می‌دهد تا از نوسانات دفعی قیمت جلوگیری کرده و نقد‌شوندگی سهم را افزایش دهد بازارگردانی گفته می‌شود.