صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، یکی از مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری محسوب می شود که سرمایه گذار می تواند بصورت دوره ای سود خود را دریافت کند. ریسک سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت پایین بوده و همه افراد حقیقی و حقوقی می توانند واحد های صندوق را خریداری نمایند.


بخش عمده منابع مالی موجود در این صندوق ها در سپرده های بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت (بین ۷۰% تا ۹۰%) سرمایه گذاری می شود و بخش کمتری از منابع صرف خرید سهام شرکت ها وحق تقدم ها می‌گردد.


این صندوق‌ها برای افرادی که زمان یا اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ندارند یا تمایل به سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس اوراق بهادار دارند بسیار مناسب است که در آن سرمایه گذار امکان دستیابی به بازدهی‌ بالاتر از سود بانکی را به دست می آورد.

 

مزایای صندوق درآمد ثابت

سرمایه‌گذاری برای افرادی که ریسک‌پذیری پایینی دارند
معمولا از حداقل سود تضمین شده برخوردار هستند. این صندوق‌ها در دوره‌های از قبل تعیین شده (مثلا ماهانه یا ۳ ماه یکبار) به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می‌کنند.
قابلیت نقد شوندگی بالا
یعنی شما به راحتی می‌توانید واحدهای صندوق خود را به پول نقد تبدیل کنید.
رکن ضمانت نقد شوندگی
این صندوق‌ها یک رکن به نام ضامن نقد شوندگی دارند که معمولا یک نهاد مالی معتبر است. این ضامن باعث آسودگی خاطر بیشتری برای سرمایه گذاران می‌شود.
بازدهی بیشتر نسبت به بانک ها
این صندوق‌ها معمولا بازدهی بیشتری نسبت به بانک دارند. پس برای افراد کم ریسک که پول خود را در بانک نگهداری می‌کنند یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری با ریسک پایین به شمار می‌روند.

درباره صندوق درآمد ثابت اندیشه فردا

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک اندیشه فردا که صندوقی با اندازه بزرگ محسوب می‌شود، به شناسه ملی 10320896530  در تاریخ 23/05/1392 تحت شماره 11168 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده و شروع به فعاليت نموده است. بر اساس مصوبه مجمع صندوق مورخ  15/06/1396 و تاییدیه مورخ 17/11/1396 سازمان بورس اوراق بهادار مطابق مصوبه مجمع این صندوق از " تنها در اوراق بهادار با درآمد ثابت " به " در اوراق بهادار با درآمد ثابت" تغییر یافت.

هدف از تشکیل این صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌های مالی و مدیریت این سبد است. با توجه به پذیرش ریسک مورد قبول، تلاش مي‌شود بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران گردد.

براي نيل به اين هدف، صندوق سرمایه گذاری مشترک  اندیشه فردا به سرمایه گذاری در سپرده‌های بانکی، گواهي‌هاي سپرده بانكي ، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق رهنی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت که مجوز انتشار آنها توسط دولت یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سازمان بورس و اوراق بهادار صادر گردیده است و همچنین سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و صندوق های سرمایه گذاری مبادرت می ورزد.

.

 
بازده سال 1398 <br> صندوق اندیشه فردا
70.45درصد

بازده سال 1398
صندوق اندیشه فردا

بازده سال 1399 <br> صندوق اندیشه فردا
41.05درصد

بازده سال 1399
صندوق اندیشه فردا

 

چرا صندوق سرمایه گذاری اندیشه فردا

صندوق اندیشه فردا با استفاده از تیم مجرب در زمینه سرمایه‌گذاری،کارنامه درخشانی در میان صندوق های درآمد ثابت داشته است. کسب بازدهی 40% تا 90% سالیانه در بازه زمانی دی ماه98 تا تیر ماه 99 حاکی از عملکرد بسیار خوب این صندوق می باشد. از نقاط مثبت و متمایز کننده این صندوق نسبت به سایر صندوق های از این نوع، باید به نحوه تقسیم سود این صندوق اشاره کرد. در مقاطع تقسیم سود (برخلاف روال معمول صندوق ها) هیچگونه سودی به دوره های بعد منتقل نشده و به طور کامل به سرمایه گذاران تعلق خواهد گرفت.
 
بازده سال 1398 <br> صندوق اندیشه فردا
70.45درصد

بازده سال 1398
صندوق اندیشه فردا

بازده سال 1399 <br> صندوق اندیشه فردا
41.05درصد

بازده سال 1399
صندوق اندیشه فردا

 

صندوق اندیشه فردا با استفاده از تیم مجرب در زمینه سرمایه‌گذاری،کارنامه درخشانی در میان صندوق های درآمد ثابت داشته است. کسب بازدهی 40% تا 90% سالیانه در بازه زمانی دی ماه98 تا تیر ماه 99 حاکی از عملکرد بسیار خوب این صندوق می باشد. از نقاط مثبت و متمایز کننده این صندوق نسبت به سایر صندوق های از این نوع، باید به نحوه تقسیم سود این صندوق اشاره کرد.

در مقاطع تقسیم سود (برخلاف روال معمول صندوق ها) هیچگونه سودی به دوره های بعد منتقل نشده و به طور کامل به سرمایه گذاران تعلق خواهد گرفت.

صدور و ابطال در صندوق اندیشه فردا

روش اول : با استفاده از درگاه الکترونیکی (بانک پارسیان و پاسارگاد) پس از ورود به وبسایت صندوق سرمایه گذاری اندیشه فردا و ورود به بخش صدور، مبلغ دلخواه را از طریق درگاه به حساب صندوق واریز نموده و بعد از 1 روز کاری می توانید تعداد واحدی که صدور زده اید در صفحه کاربری خود مشاهده نمایید. این روش 1 روز کاری زمان می برد تا مبلغ واریزی شما به حساب صندوق واریز شود (حداکثر مبلغ واریزی از طریق درگاه 500.000.000 ریال می باشد).

روش دوم : با استفاده از دستگاه پوز (مستقر در مجموعه آیکو) در این روش نیز مانند روش درگاه الکترونیکی 1 روز زمان لازم است تا پول به حساب صندوق اندیشه فردا واریز گردد و صدور شما فعال گردد.

روش سوم : واریز از طریق ساتنا و پایا به شماره حساب بانک دی (شعبه کوی نصر) صندوق اندیشه فردا در این روش از طریق شماره حساب و شماره شبا اعلامی در سایت اندیشه فردا مبلغ مورد نظر را از طریق سامانه پایا یا ساتنا به حساب صندوق واریز کرده و در همان روز به حساب کاربری شما نشسته و می توانید با بارگذاری فیش واریزی صدور خود را در همان روز انجام دهید.(مبلغ واریز شده از طریق سامانه ساتنا و پایا میبایست تا قبل از ساعت 12 به حساب صندوق اندیشه فردا واریز شود.
برای ابطال کردن واحدهای خریداری شده در صندوق اندیشه فردا می توانید در پروفایل خود به قسمت ابطال مراجع کرده و بعد از زدن گزینه ابطال تعداد واحدهایی را که قصد دارید ابطال نمایید را مشخص نموده و سپس با وارد نمودن کد امنیتی گزینه ثبت را انتخاب نمایید، سپس به تلفن همراه شما پیامکی ارسال می شود که با وارد نمودن آن و تایید ابطال، این عملیات با موفقیت صورت می پذیرد و بعد از 2 روز کاری پول به حساب شما واریز می گردد.
 

 
 • مرحله اول: ورود به سایت

  شرط ثبت نام در صندوق تکمیل بودن اطلاعات سجام و احراز هویت آن می باشد. ابتدا وارد سایت اندیشه فردا به نشانی www.andishefardafund.com می شویم.
 • مرحله دوم : ورود سرمایه گذاران

  در مرحله بعد وارد قسمت آبی رنگ گوشه سمت چپ سایت اندیشه فردا با عنوان "ورود سرمایه گذاران" می شویم.
 • مرحله سوم: ثبت نام

  با ورود به قسمت سرمایه گذاران به قسمت "ثبت نام" رفته و بر روی گزینه ثبت نام را کلیک می کنیم.
 • مرحله چهارم: انتخاب نوع مشتری

  با ورود به قسمت ثبت نام نوع مشتری را انتخاب کرده و کد ملی خود را وارد می کنیم و با وارد کردن کد امنیتی و کلیک بر روی گزینه "مرحله بعد" وارد مرحله بعدی ثبت نام می شویم.
 • مرحله پنجم: قبول تعهدنامه

  در این مرحله با مطالعه تعهدنامه تیک قسمت "متن تعهد نامه را قبول دارم" را فعال می کنیم
 • مرحله ششم: درخواست کد اعتبارسنجی

  در این مرحله گزینه درخواست کد را زده و منتظر پیامک می شوید و به محض دریافت پیامک آن را در قسمت" کد اعتبارسنجی " وارد می کنید (کد اعتبار سنجی به شماره موبایلی که با آن در سجام ثبت نام کرده‌اید ارسال می‌شود).
 • مرحله هفتم: نام کاربری و رمز عبور

  در این مرحله نام کاربری و رمز عبور خود را به دلخواه تعیین می کنید و تیک گزینه ” کلیه مفاد اساسنامه و امیدنامه را خوانده‌ام و می‌پذیرم" را فعال کرده و گزینه تکمیل ثبت نام را می زنید.

نحوه تقسیم سود در صندوق اندیشه فردا

نحوه پرداخت سود در صندوق اندیشه فردا به صورت ماهانه می ­باشد و در آخرین روز ماه محاسبات آن صورت می­گیرد و 2 روزکاری بعدار پایان ماه پول به حساب سرمایه گذاران واریز می­ گردد پنج شنبه و جمعه و ایام تعطیل رسمی کشور جزء روزهای کاری به حساب نمی­ آیند.


نرخ پیش بینی شده سود

نرخ پیش ­بینی شده سود در صندوق اندیشه فردا 18% می ­باشد لازم به ذکر است که پیش ­بینی با تضمین سود متفاوت است. و صندوق اندیشه فردا مانند سایر صندوق ها به هیچ وجه سود را تضمین نمی­ کند.

سوالات متداول

در صورتی که سرمایه گذار تمایل داشته باشد، از محل سود برایش مجددا واحد صادر می گردد؟
بله. صندوق اندیشه فردا این امکان را دارد تا در صورتی که سرمایه گذار تمایل داشته باشد از محل سود سرمایه گذار ، مجددا برایش واحد جدید خریداری نماید. در این صورت به سرمایه اولیه فرد سود مرکب تعلق می‏ گیرد. در حال حاضر امکان ثبت درخواست صدور از محل سود (با انتخاب درصد سرمایه گذاری مجدد از 0 تا 100) در پروفایل شما در سایت صندوق و نرم افزار همراه صندوق وجود دارد.
صندوق اندیشه فردا بصورت میانگین طی سال 1396 و 1397 و 1398 چه درصدی سود پرداخت نموده است؟
به ترتیب 17، 152 و 70 درصد
ارزش اسمی هر واحد سرمایه گذاری صندوق اندیشه فردا چه مقدار است؟
یکصد هزار تومان
میزان بازدهی که در وبسایت صندوق اندیشه فردا نوشته شده است ماهانه است یا سالانه؟
این سود به صورت سالانه می باشد .تمام مبالغی که در وبسایت به عنوان سود نوشته شده است به صورت سالانه می باشد.
با توجه به افزایش روزانه قیمت هر واحد صندوق، بهترین زمان برای خرید واحدهای صندوق چه زمانی می باشد؟
از لحاظ سرمایه گذاری منطقی ترین حالت آن است که در هر زمانی که سرمایه گذار وجه کافی برای خریداری واحد داشته باشد در همان زمان سرمایه گذاری نماید تا از سود روزشمار سرمایه خود بهره مند گردد. پیشنهاد می شود اگر در بازه زمانی دو روز تا موعد پرداخت سود (30ام هر ماه) تصمیم به سرمایه گذاری دارید، واریز وجه خود را به بعد از دوره پرداخت سود (از روز 1ام ماه) موکول نمایید.
چطور با کاهش نرخ سود بانکی، صندوق اندیشه فردا سود بالایی می سازد؟
بالا بودن سود صندوق دلایل مختلفی دارد: مدیریت حرفه ای صندوق و شناخت کامل ابزارهای مالی موجود در نظام بانکی و بازار سرمایه، بالا بودن قدرت چانه زنی صندوق به علت بالا بودن حجم سرمایه، قدرت خرید اوراق درآمد ثابت به کسر از بازار به علت استقلال کامل مدیر صندوق. صندوق اندیشه فردا الزامی به سرمایه گذاری مبلغ بالایی از سبد سرمایه گذاری خود در بانک مشخصی ندارد و در صورت کاهش نرخ سود بانکی می تواند در سایر ابزارهای مالی سرمایه گذاری نماید.
اثر ریسک بانک‏ ها بر روی صندوق چگونه ارزیابی می شود؟
به هر علتی اگر ریسکی متوجه سپرده‏ های بانکی شود، صندوق با ایجاد تنوع بانکی در خصوص سپرده های خود ریسک احتمالی مربوطه را به حداقل رسانده است. ضمن این‏که درحال حاضر بیشترین میزان سرمایه ‏گذاری صندوق در اوراق با درآمد ثابت (اوراق مشارکت بورسی) است و درصد نسبتاً متوسطی از سرمایه در بانک‏ها سپرده‏ گذاری شده است.
آیا سرمایه گذاران به دلیل سرمایه گذاری در صندوق مشمول مالیات می شوند؟
طبق تبصره 1 ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، درآمدهای صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات می باشد.
بازه های پرداخت سود صندوق اندیشه فردا چگونه است؟
به تاریخ 30ام هر ماه محاسبه و دو روز کاری بعد از 30ام هر ماه پرداخت می شود.
ضامن نقدشوندگی چیست و نقش آن در صندوق های سرمایه گذاری تا چه میزان تأثیرگذار است ؟
وظیفه اصلی ضامن نقدشوندگی آن است که در صورت عدم وجود وجوه نقد کافی در صندوق برای (الف) پرداخت به متقاضیان ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری عادی یا (ب) پرداخت ­های دوره‌ای سود، وجوه نقد لازم را به این منظور تأمین کند. باید بین دو مفهوم ضمانت نقدشوندگی و قابلیت نقد شوندگی تمایز قایل شد. ضمانت نقد شوندگی معمولا توافقی است که مدیر صندوق سرمایه گذاری با یک بانک یا موسسه مالی انجام می دهد تا ریسک خروج واحدهای دارایی را به دوش بانک بیاندازد اما امکان نقدشوندگی در واقع قابلیت مدیریت، ارزش گذاری و فروش دارایی ها در جهت پرداخت مطالبات سرمایه گذاران توسط مدیریت صندوق ها است. در صندوق‏های با درآمدثابت با در نظر گرفتن ترکیب دارایی‏های مندرج در امیدنامه این نوع صندوق‏ ها، تاکنون شرایطی پیش نیامده که نیازی به ورود ضامن نقدشوندگی وجود داشته باشد. پس در واقع مدیریت صندوق ها تعهد به امکان نقدشوندگی را به دلیل توانایی تامین نقدینگی از طریق فروش دارایی های صندوق، بر عهده می گیرد.
تغییر ضامن نقدشوندگی در صندوق اندیشه فردا
از آنجا که مطابق با بند الف ماده ۱۶ و تبصره ۶ ماده ۵۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و بند ب ماده ۱۴ قانون برنامه ۵ ساله ششم، بانکها مجاز به پذیرش رکن در نهادهای مالی نمی باشند، این صندوق رکن ضامن نقدشوندگی را از بانک پاسارگاد به شرکت سرمایه گذاری پارس آریان(سهامدار عمده بانک پاسارگاد) تغییر داده است.
ارکان صندوق سرمایه ‏گذاری اندیشه فردا
مجمع، مدیر، متولی، حسابرس
مدیر صندوق اندیشه فردا کیست؟
شرکت مشاور سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان با سرمایه 110 میلیارد ریال تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است و با دریافت مجوز سبدگردانی از سازمان مذکور اقدام به تاسیس و فعالیت انواع صندوق های سرمایه گذاری نموده است.
زمان شروع به فعالیت صندوق سرمایه گذاری اندیشه فردا
از مرداد ماه 1392 با شماره ثبت 32375 نزد اداره ثبت شرکت ها فعالیت خود را آغاز کرده است.
نحوه ثبت و احراز هویت در صندوق اندیشه فردا
الف)مراجعه به وبسایت صندوق و ثبت نام در سایت
ب)در صورت داشتن کد سجام، نیازی به احراز هویت و تماس با صندوق نمی باشد و حساب کاربری به صورت اتوماتیک فعال می شود در غیر اینصورت مراجعه به دفاتر پیشخوان در سراسر کشور و احراز هویت سجام و صندوق.
آیا محاسبه سود سپرده بانکی و واحدهای صندوق اندیشه فردا تفاوتی دارد؟
خیر؛ در عمل تفاوتی میان سود دریافتی سرمایه‏ گذار وجود ندارد. تنها تفاوت این است که در بانک بر مبنای دوره زمانی مشخص به سرمایه‏ ای که فرد در بانک سپرده گذاری کرده تعلق می‏ گیرد و در صندوق‏ ها سود دریافتی معادل اختلاف قیمت صدور و ابطال واحد سرمایه‏ گذاری می‏ باشد.
زمان تایید مبالغ واریزی و تایید درخواست های صدور و ابطال
یک روز کاری بعد از ارائه درخواست.
کارمزد صدور و ابطال
هیچ کارمزدی بابت صدور و ابطال از سرمایه گذاران دریافت نمی شود.
مدت زمان واریز مبالغ ابطال به حساب سرمایه گذاران
حداکثر هفت روز کاری طبق اساسنامه.
آیا سود صندوق تضمین شده است ؟
در حال حاضر هیچ صندوق سرمایه‏ گذاری با ضامن سودآوری در حال فعالیت در بازار سرمایه نمی‏ باشد.
در صورتی که سود صندوق از میزان 18% کمتر شود چه اتفاقی می افتد؟
در صورتی‏که سود تحقق یافته صندوق از میزان سود پیش ‏بینی شده کمتر باشد، میزان کسری سود از محل کارمزد مدیر صندوق جبران می‏شود تا جایی‏ که کارمزد مدیر به صفر برسد.
در صورتی که سود صندوق بالاتر از 18 % شود چه درصدی تقسیم می ‏شود؟
هر میزانی که در صندوق سود محقق شود باید در زمان تقسیم سود به حساب سرمایه ‏گذاران واریز شود. در واقع سقفی برای میزان سود پرداختی به سرمایه‏ گذاران تعریف نشده است.