تحلیل تکنیکال سایپا / نماد خساپا

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت آیکو  گروه آرکا تحلیل

 

 

قیمت پایانی: 2.410


همانطور که در کانال بلندمدت سهم مشاهده می شود، روند قیمت در اردیبهشت ماه امسال، بعد از تغییر سرمایه، با جهش رو به بالایی مواجه شده و توانسته به اندازه عرض کانال صعود داشته باشد. سپس اصلاحی به میزان بیش از 78% را تجربه کرده است.

 

تحلیل تکنیکال خساپا سایپا

 

بر اساس الگوی فیبوناچی بازگشتی داخلی، میزان اصلاح در روند صعودی سهم، تا محدوده 78% بوده و در تلاش برای صعود مجدد، به مقاومت 61.8% برخورد داشته اما موفق به شکست آن نشده و مجدداً ریزشی تا همان محدوده 78% را پشت سر گذاشته است. هم اکنون در حال حرکت به مقاومت قبلی خود بوده و چنانچه سهم با حمایت مواجه شود، می توان انتظار افزایش تا قیمت 3.077 را داشت. سپس باید منتظر عکس العمل سهم در برخورد به این مقاومت بود که آیا توان شکست آن و حرکت به سمت محدوده بعدی (3.645) را دارد یا خیر.

 

تحلیل تکنیکال خساپا سایپا

 

در قسمت انتهایی نمودار قیمتی، الگوی مثلث مشاهده می شود. محدوده قیمتی 2.800 به عنوان مقاومت بعدی سهم بوده و در صورت عدم شکست مقاومت مجدداً تا محدوده 2.280 انتظار ریزش خواهد رفت. چنانچه روند قیمت ضلع مثلث را به بالا بشکند، می توان احتمال افزایش به اندازه قاعده مثلث (حداقل محدوده قیمتی 4.200) را در نظر گرفت.

 

تحلیل تکنیکال خساپا سایپا

 

روند نزولی موجود نیز در محدوده 2.680 نیازمند حمایت قوی به منظور شکستن خط روند نزولی خود می‌باشد.

 

تحلیل تکنیکال خساپا سایپا

 

در ابر ایچیموکو، خط تأخیر پایین از روند بازار قرار داشته و هنوز موفق به شکست آن و قرارگیری در بالای روند بازار نشده است. خط استاندارد خط تغییر روند را به بالا شکسته، همچنین روند بازار در زیر ابر کوموی نزولی (قرمز رنگ) قرار داشته و همچنان سیگنالی مبنی بر تغییر روند مشاهده نمی شود. بررسی این اندیکاتور را در روزهای آتی به منظور اطمینان از صعودی شدن روند و ورود به پوزیش خرید در این سهم، باید مد نظر قرار داد.

 

تحلیل تکنیکال خساپا سایپا

 

اندیکاتورهای CCI و RSI در حرکت از منطقه اشباع فروش، نزدیکی نیمه کانال خود رسیده و باید دید آیا توان شکست آن را دارند یا خیر. اندیکاتور stochastic نیز در منطقه اشباع فروش قرار داشته و خطوط میانگین متحرک 3 روزه و 5 روزه یکدیگر را قطع نکرده اند و سیگنالی مبنی بر ورود به سهم صادر نشده است.

 

تحلیل تکنیکال خساپا سایپا

 

نتیجه: با توجه به بررسی روند قیمتی سهم و مشاهده روند اندیکاتورها در آن، چندین محدوده مقاومتی پیش روی سهم موجود است. در ابتدا مقاومت 2.680 به منظور شکست خط روند نزولی و سپس محدوده 2.800 به عنوان ضلع مثلث، وجود دارند. همچنین در صورت ادامه حمایت و روند صعودی، هدف قیمتی 3.077 و سپس 3.654 را می‌توان در نظر داشت. در صورت عدم توانایی در شکست و ریزش، اولین هدف نزولی محدوده 2.280 خواهد بود و در ادامه بر اساس الگوی فیبوناچی نزول تا محدوده 2.269 را خواهیم داشت. در صورت ادامه نزول، محدوده قیمتی 1.750 را نیز باید در ذهن داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *