صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت اندیشه فردا

معرفی صندوق درآمد ثابت اندیشه فردا

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک اندیشه فردا که صندوقی با اندازه بزرگ محسوب می‌شود، به شناسه ملی ۱۰۳۲۰۸۹۶۵۳۰ در تاریخ ۱۳۹۲/۵/۲۳ تحت شماره ۱۱۱۶۸ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده و شروع به فعاليت نموده است. بر اساس مصوبه مجمع صندوق مورخ ۱۳۹۶/۶/۱۵ و تاییدیه مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ سازمان بورس اوراق بهادار مطابق مصوبه مجمع این صندوق از “تنها در اوراق بهادار با درآمد ثابت” به “در اوراق بهادار با درآمد ثابت” تغییر یافت.

هدف از تشکیل این صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌های مالی و مدیریت این سبد است. با توجه به پذیرش ریسک مورد قبول، تلاش می‌شود بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران گردد.

برای نيل به اين هدف، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک اندیشه فردا بانک پاسارگاد به سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی، گواهی‌های سپرده بانكی، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق رهنی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت که مجوز انتشار آنها توسط دولت یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سازمان بورس و اوراق بهادار صادر گردیده است و همچنین سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبادرت می‌ورزد.

صندوق درآمد ثابت

سود صندوق درآمد ثابت

در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به دلیل اینکه ریسک حداقل است ۹۰%-۷۰% از دارایی‌های صندوق را در گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.
با توجه به صلاحدید مدیر صندوق باقیمانده دارایی صندوق در بازار سرمایه که پرریسک است، سرمایه‌گذاری خواهد شد. به‌طور معمول صندوق با درآمد ثابت حداقل سود تضمین شده خواهد داشت. اینکه چرا افراد در بورس ضرر می‌کنند دلایل متعددی دارد اما شما می‌توانید با انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ریسک سرمایه‌گذاری خود را به حداقل برسانید. سود این مدل صندوق‌ها معمولا بین ۲۳-۱۷ درصد در سال است.

ساز و کار صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

صندو‌ق‌های با درآمد ثابت از یک‌سو با ارائه راهکار مناسب برای رشد کمی، کیفی و کمک به توسعه پایدار بازار سرمایه و تشویق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، ورود افراد غیرحرفه‌ای را به بازار بدهی تسهیل می‌کند و از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که از طریق تشکیل سبد متنوعی از دارایی‌ها که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاران را نیز کاهش دهند. در ادامه با ساز و کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت آشنا می‌شوید.

ریسک و بازده صندوق درآمد ثابت

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت یا Fixed Income، ریسک بسیار کمی دارد و همانند بانک‌ها، جریان نقدینگی ثابتی را برای سرمایه‌گذاران تامین می‌کند با این تفاوت که تقریبا بیشتر از بانک‌ها سودآوری دارند. ریسک در ذات بازار سهام هست، ولی چرا صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت را تقریبا بدون ریسک می‌نامند؟
از آنجایی که در ترکیب دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت شامل ابزارهای کم ریسکی از جمله اوراق مشارکت، اوراق بدهی، گواهی‌های سپرده بانکی و سایر اوراق کم‌ریسک قابل معامله در بازار سرمایه است، در کل این صندوق‌ها را بدون ریسک تلقی می‌کنند. هر سرمایه‌گذار با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری، در سبد دارایی صندوق شریک شده و می‌تواند با ابطال واحدها، سرمایه خود را به وجه نقد تبدیل کند. هنگامی که سرمایه‌گذار واحد خود را ابطال می‌کند، پولش را به قیمت روز دریافت می‌کند که می‌تواند کمتر یا بیشتر از مقدار اولیه سرمایه‌گذاری باشد. قیمت هر واحد از این صندوق‌ها، از تقسیم ارزش سبد به تعداد واحد صندوق به دست می‌آید. با تغییر ارزش سبد، قیمت واحدها، روزانه تغییر می‌کند. از زمانی که واحدهای سرمایه‌گذاری صادر می‌شود، سود آن محاسبه و در صورت ابطال واحدها، اصل و سود باقیمانده به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.

صندوق‌های درآمد ثابت کجا سرمایه گذاری می کنند؟

یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که بازدهی معقول با حداقل ریسک ممکن را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند. مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری منابع مالی حاصل از فروش واحدهای این صندوق‌ها را عمدتاً به خرید اوراق بهادار کم‌ریسک مثل اوراق مشارکت، اوراق اجاره و اوراق خزانه و… اختصاص می‌دهند تا بتوانند سود قابل قبولی برای سرمایه‌گذاران محقق کنند.
بر اساس قوانین و مقررات، صندوق‌های با درآمد ثابت باید حداقل ۷۵٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداقل ۱۵٪ و حداکثر ۲۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص بدهند.
صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم نیز باید حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداکثر ۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ را به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص دهند. در واقع در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم الزامی به سرمایه‌گذاری در سهام وجود ندارد.

سیاست تخصیص دارایی در صندوق درآمد ثابت

تخصیص دارایی به انگلیسی: Asset Allocation فرآیندی است که در آن پرتفویی از دارایی‌های مختلف مثل سبد سهام، اوراق قرضه و وجوه نقد، تشکیل می‌شود. هدف تخصیص دارایی، کاهش ریسک بوسیله متنوع‌سازی پرتفوی می‌باشد. تخصیص ایده‌آل دارایی‌ها، بسته به قدرت ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران است. تخصیص دارایی یک استراتژی سرمایه‌گذاری است، که هدف آن ایجاد تعادل در ریسک و پاداش ریسک است، که این هدف را از طریق تقسیم دارایی‌های پرتفوی بر اساس اهداف شخصی، میزان ریسک‌پذیری و افق سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران دنبال می‌کند و در کل سیاست تخصیص دارایی در صندوق‌ها در امیدنامه و اساس نامه مشخص خواهد شد.

 

مزایای صندوق درآمد ثابت

صندوق‌ها، به عنوان پرکاربردترین روش سرمایه‌گذاری در بازار بورس شناخته می‌شوند. مهم‌ترین دلیل این امر، تنوع بالا در ترکیب دارایی و استراتژی متفاوت صندوق‌ها است که امکان سرمایه‌گذاری برای انواع تیپ‌های شخصیتی را فراهم می‌کند.

مدیریت حرفه ای

یکی از مهم‌ترین روش‌های مدیریت دارایی‌ها در بورس، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. جایی که تیمی از تحلیلگران حرفه‌ای بازار، سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف برای شما تشکیل می‌دهند و ریسک کاهش سرمایه در بورس را به کمترین حد ممکن می رسانند.

نقدشوندگی بالا

به قابلیت و مدت زمان نقد شدن سرمایه، اصطلاحا نقدشوندگی می‌گویند. هر نوع کالا یا اوراقی که نقدشوندگی بالاتری داشته باشد، ارزش معاملاتی و طرفداران بیشتری خواهد داشت. واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها نیز نقدشوندگی مناسبی دارند و در هر لحظه و به قیمت خالص ارزش روز دارایی‌ها، از قابلیت نقد شدن برخوردار هستند.

پرداخت سود ماهانه

بیشتر صندوق‌های با درآمد ثابت سود به دست آمده را به صورت ماهانه به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کنند. برخی دیگر نیز پرداخت سود دوره‌ای ندارند و سود به دست آمده در قیمت هر واحد لحاظ می‌شود.

ریسک حداقلی

اگر دانش بورسی کافی ندارید و از ریسک کردن در بازار سرمایه دوری می‌کنید و اگر نمی‌توانید روزانه بازار را رصد کنید و وقت کافی برای مرور اتفاقات آن ندارید؛ مشارکت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی برای شما است.
ورود به بازار سرمایه به دو طریق امکان‌پذیر است. روش اول ورود مستقیم و مدیریت پورتفو توسط شخص سهامدار است. روش دوم اما ورود غیرمستقیم و استفاده از خدمات شرکت‌های مدیریت دارایی است.
این خدمات تاسیس و مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین سبدگردانی اختصاصی را شامل می‌شود. در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت گزینه مناسبی برای افراد ریسک گریز بازار سرمایه است.

بازدهی بالاتر از سپرده بانکی

این صندوق‌ها به دلیل داشتن حداقل بازدهی تضمین شده برای افرادی با ریسک‌پذیری پایین مناسب است و به همین دلیل منابع مالی حاصل از فروش این صندوق‌ها را عمدتا به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مانند اوراق مشارکت، اوراق اجاره، سپرده بانکی و … اختصاص می‌دهند. قسمت بسیار کمی از صندوق نیز توسط مدیر صندوق در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود.
این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند، برخی از این صندوق‌ها دارای سود تقسیمی هستند و در تاریخ مشخصی از ماه به پرداخت سود می‌پردازند؛ اما برخی دیگر دارای سود تقسیمی نیستند و با افزایش ارزش واحد سرمایه‌گذار را بهره‌مند می‌کنند. انتخاب بین سرمایه‌گذاری میان صندوق دارای تقسیم سود و صندوق بدون تقسیم سود، به هدف سرمایه‌گذار بستگی دارد، چنانچه فرد به پرداختی ماهانه نیازمند باشد، قطعا صندوق با تقسیم سود برای وی بهتر است.
دو مزیت مهم این صندوق شامل بازدهی بالاتر نسبت به بانک و امنیت سرمایه‌‍گذاری است. بیشتر صندوق‌های درآمدثابت یک رکن به نام ضامن نقدشوندگی دارند که اصولا یک نهاد مالی معتبر مانند بانک است.

امکان سرمایه‌گذاری با کمترین مبلغ

سرمایه‌گذاری با پول کم برای بسیاری از ما غیرممکن به نظر می‌رسد و بسیاری از ما جوابی برای سوال با پول کم کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ نداریم. باورش برای خیلی از ما سخت است که بتوان با کنار گذاشتن مبالغ اندک چند صدهزار تومانی، سرمایه گذاری مناسبی برای کسب سود در آینده پیدا کرد.
قبل از اقدام به سرمایه گذاری بهتر است مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری را به دقت بررسی کنید. برخی دیگر از مزایای صندوق درآمد ثابت که به عنوان کم ریسک ترین سرمایه گذاری در بورس شناخته می شود، به اختصار عبارت است از:

قابلیت نقد شوندگی بالا

بازدهی بیشتر نسبت به بانک ها

سود دریافتی معاف از مالیات

سود تضمین شده مشخص

فرآیند سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت

نحوه صدور
واحد سرمایه گذاری

با استفاده از درگاه الکترونیکی (بانک پارسیان و پاسارگاد) پس از ورود به وب‌سایت صندوق سرمایه‌گذاری اندیشه فردا و ورود به بخش صدور، مبلغ دلخواه را از طریق درگاه به حساب صندوق واریز نموده و بعد از ۱ روز کاری می‌توانید تعداد واحدی که صدور زده‌اید در صفحه کاربری خود مشاهده نمایید. این روش ۱ روز کاری زمان می‌برد تا مبلغ واریزی شما به حساب صندوق واریز شود(حداکثر مبلغ واریزی از طریق درگاه ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می‌‌باشد).

با استفاده از دستگاه پوز(مستقر در مجموعه آیکو) در این روش نیز مانند روش درگاه الکترونیکی ۱ روز زمان لازم است تا پول به حساب صندوق اندیشه فردا واریز گردد و صدور شما فعال گردد.

واریز از طریق ساتنا و پایا به شماره حساب بانک دی (شعبه کوی نصر) صندوق اندیشه فردا در این روش از طریق شماره حساب و شماره شبا اعلامی در سایت اندیشه فردا مبلغ مورد نظر را از طریق سامانه پایا یا ساتنا به حساب صندوق واریز کرده و در همان روز به حساب کاربری شما نشسته و می‌توانید با بارگذاری فیش واریزی صدور خود را در همان روز انجام دهید.(مبلغ واریز شده از طریق سامانه ساتنا و پایا میبایست تا قبل از ساعت ۱۲ به حساب صندوق اندیشه فردا واریز شود.

برای ابطال کردن واحدهای خریداری شده در صندوق اندیشه فردا می توانید در پروفایل خود به قسمت ابطال مراجع کرده و بعد از زدن گزینه ابطال تعداد واحدهایی را که قصد دارید ابطال نمایید را مشخص نموده و سپس با وارد نمودن کد امنیتی گزینه ثبت را انتخاب نمایید، سپس به تلفن همراه شما پیامکی ارسال می شود که با وارد نمودن آن و تایید ابطال، این عملیات با موفقیت صورت می پذیرد و بعد از ۲ روز کاری پول به حساب شما واریز می گردد.

نحوه ابطال واحد سرمایه گذاری

نحوه تقسیم سود در صندوق اندیشه فردا

نحوه پرداخت سود در صندوق اندیشه فردا به صورت ماهانه می ­باشد و در پانزدهمین روز ماه محاسبات آن صورت می­گیرد و ۲ روزکاری بعدار پایان ماه پول به حساب سرمایه گذاران واریز می­ گردد پنج شنبه و جمعه و ایام تعطیل رسمی کشور جزء روزهای کاری به حساب نمی­ آیند.

معایب صندوق درآمد ثابت

هر بازار مالی در کنار مزایای زیادی که برای سرمایه‌گذاران خود دارد دارای معایبی نیز هست؛ اما شاید بسیاری به دنبال پاسخ این سؤال باشند که معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟ ابتدا ذکر این نکته بسیار مهم است که در رابطه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده از کلمه محدودیت بسیار مناسب‌تر از واژه عیب است. این محدودیت‌ها غالباً از سمت سازمان بورس و اوراق بهادار به صندوق‌ها اعمال‌شده است.

یکی از مشکلاتی که گاهی برای سرمایه‌گذاران پیش می‌آید، این است که قصد خرید واحد از صندوقی را دارند اما تعداد واحدهای صادرشده آن صندوق به سقف خود رسیده است. در این حالت یا باید سرمایه‌گذار منتظر بماند که تعدادی از واحدهای صندوق ابطال شوند تا برای او واحد سرمایه‌گذاری صادر شود یا اینکه خود صندوق با کسب مجوز از سازمان بورس سقف تعداد کل واحدهای قابل صدور خود را افزایش دهد. این اتفاق بیشتر در مورد صندوق‌های پرطرفداری می‌افتد که عملکرد خوبی داشته‌اند و تقاضا برای خرید واحدهای آن‌ها زیاد است. صندوق‌ها انواع مختلفی دارند و صندوقی مناسب است که بانک اصل پول را تضمین کرده باشد. صندوق‌ها ممکن است حداقلی از سود را تضمین کرده باشند. اگر تضمین حداقل سود برای صندوق وجود نداشته باشد در شرایط خاص که بازدهی صندوق کاهش پیدا کند سود شما هم می‌تواند کم شود و بانک و صندوق سرمایه‌گذاری تعهدی در این مورد ندارند. صندوق‌ها معمولاً پیش‌بینی سودی دارند که همان عددی است که معمولاً در بانک به شما اعلام می‌شود؛ اما سود قطعی صندوق می‌تواند با این عدد تفاوت داشته باشد.

مقایسه صندوق درآمد ثابت با سپرده بانکی

بانک اصلی‌ترین محل سرمایه‌گذاری و جمع‌آوری نقدینگی مردم در کشور ایران است که معمولا سرمایه مردم را در قالب سپرده‌های کوتاه مدت، میان‌ مدت و بلند مدت جذب می‌کند. برای افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در بانک‌ها سودی به سرمایه افراد تعلق می‌گیرد که دولت آن را با عنوان نرخ بهره سالانه تعیین می‌کند. سود بانکی با توجه به نوع حساب بانکی تعیین می‌شود که البته در عدد آن خصوصی یا دولتی بودن بانک نیز تاثیر بسیاری دارد. به طور کلی عدد سود بانکی چیزی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بازدهی سالیانه است. اخیرا به خصوص با رونق بازار سرمایه و آشنایی افراد زیادی از جامعه با این فضای سرمایه‌گذاری و البته تورم بالا و کم بودن سودهای بانکی در کنار عدم انجام تعهدات برخی بانک‌ها و موسسات مالی خصوصی، سرمایه‌گذاران به فکر جایگزینی سرمایه‌گذاری در بانک با صندوق‌های سرمایه‌گذاری افتاده‌اند.

تقسیم سود در صندوق درآمد ثابت چگونه است؟

صندوق های سرمایه گذاری مقداری درآمد یا سود نقدی بابت سهام و اوراق قرضه موجود در سبد دارایی‌های خود به دست می‌آورند و آن را به عنوان درصدی از ارزش خالص دارایی یا (NAV) اعلام می‌کنند تا این سود را در طول سال و به صورت دوره‌ای، به سرمایه‌گذاران خود پرداخت ‌کنند. گفتنی است که نرخ بازده نقدی هم از تقسیم این مبلغ پرداختی بر قیمت هر واحد سرمایه گذاری به دست می‌آید.

نقد شوندگی صندوق درآمد ثابت

یکی از ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مبتنی بر صدور و ابطال، ضامن نقدشوندگی است. وظیفه اصلی ضامن نقدشوندگی این است که اگر صندوق وجه نقد کافی برای پرداخت به متقاضیان ابطال واحدهای سرمایه گذاری یا برای پرداخت سود دوره‌ای به سرمایه گذاران را در اختیار نداشته باشد، وجه مورد نیاز صندوق را تامین کند.

از آنجا که حضور رکن ضامن نقدشوندگی الزامی نیست و موجب افزایش هزینه‌های صندوق و کاهش سود سرمایه گذاران می‌شود، بسیاری از صندوق‌ها ضامن نقدشوندگی ندارند و بدون هیچ مشکلی در پرداخت وجوه سرمایه گذاران، مشغول به فعالیت هستند.

ارکان صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت

مدیر صندوق ركن اجرايي صندوق و متخصص در بازار سرمايه است كه لازم است مطابق اساسنامه، گزارشات پيش‌بيني شده و اطلاعات قابل ارائه را تهيه و در اختيار متولي، حسابرس و سازمان قرار دهد. همچنين با استفاده از تارنماي مربوط به صندوق سرمايه‌گذاري و کدال (سامانه یا پایگاه اطلاعات جامع شرکت‌های پذیرفته شده یا فهرست شده در بورس)، اطلاعات ذكر شده در بخش اطلاع‌رساني اساسنامه را جهت آگاهي عموم افشاء مي‌نمايد.
یکی دیگر از ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری متولی صندوق است، اما منظور از متولی صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟ متولی مثل وکیل است. امین سرمایه‌گذاران، که به او اعتماد دارند. ضامن نقدشوندگی
نقدشوندگی صندوق از مهم‌ترین شاخصه‌های انتخاب صندوق است. ضامن نقدشوندگی صندوق سرمایه‌گذاری موظف است در شرایطی که صندوق براي انجام پرداخت‌ها طبق اساسنامه يا ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري متقاضيان، وجه نقد كافي نداشته باشد، نقدینگی لازم را فراهم کند.
در صندوق‌های قابل معامله (ETF) رکن ضامن نقدشوندگی حذف شده و در عوض رکن جدیدی به عنوان بازارگردان مسئولیت نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری را به عهده دارد. یعنی در مواقعی که برای واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق، عرضه کننده‌ای وجود نداشته باشد یا خریداری نخواهد واحدهای صندوق را بخرد و اصطلاحا صف خرید یا فروش به وجود آید، بازارگردان موظف است بازار را به تعادل برساند و این صف‌ها را بشکند.
طبق اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید صورت‌های مالی سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و سالانه خود را منتشر کنند. در پایان هر کدام از دوره‌‍‌های گفته شده، مدیر صندوق موظف به تهیه و ارائه این صورت‌های مالی است. مدیر صندوق باید صورت‌های مالی شش ماهه و سالانه صندوق را به حسابرس جهت حسابرسی و اظهار نظر ارائه دهد.‌
وظیفه اصلی مدیر ثبت اجرای درخواست‌های صدور و ابطال در چارچوب مقررات مربوطه و اساسنامه است. در همین راستا، مدیر ثبت باید شعبی که سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق مراجعه به آن‌ها فرآیند صدور یا ابطال را انجام دهند، اعلام کند. البته مدیر ثبت در صندوق های سرمایه‌گذاری کوچک حضور ندارد و فقط در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ با حداقل سرمایه ۵۰ میلیارد ریال حضور دارد. نام مدیر ثبت هم در امیدنامه ذکر و در تارنمای آن منتشر می‌شود.
کارگزار صندوق، شخصی است که از میان کارگزاران دارای مجوز از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و مدیر صندوق سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شود. گارگزاران همه جا مسئولیت انجام معاملات را بر عهده دارند و مدیر صندوق برای انجام معاملات سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار از خدمات کارگزاران مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار استفاده می‌کند. هر صندوق در هر زمان باید حداقل یک کارگزار داشته باشد.
شخصی حقیقی است که وظیفه دارد سرمایه‌های جمع شده را با توجه به شرایط بازار در داریی‌های مناسبی که به نفع سرمایه‌گذاران است و بیشترین بازده را دارد، سرمایه‌گذاری کند. این سرمایه‌گذاری می‌تواند روی سهام، اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی و … باشد. در واقع مدیریت ترکیب دارایی‌های صندوق با این رکن است.

اساسنامه و امیدنامه صندوق درآمد ثابت

اساسنامه‌ها و امیدنامه‌ها در صندوق‌های سرمایه گذاری مانند منشوری از قوانین، تبصره‌ها و توضیحات مفصل از صندوق ‌سرمایه گذاری مربوطه هستند که با مهر سازمان بورس به تایید رسیده‌اند. وجود اساسنامه‌ها و امیدنامه‌ها نه بر اساس سلیقه صندوق‌ها بلکه با دستور مستقیم سازمان بورس تهیه می‌شوند؛ به این معنی که سازمان بورس تمام انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ایران را موظف کرده تا هر آن چه که سرمایه گذاران باید در مورد قوانین و تبصره‌ها و خط مشی صندوق بدانند را در قالب اساسنامه صندوق سرمایه گذاری و امیدنامه در معرض دید سرمایه گذاران قرار دهند. اساسنامه صندوق سرمایه گذاری حالتی کلی از قوانین، تبصره‌ها و سرفصل‌های توضیحی دارد و امیدنامه به طور خاص به معرفی سرفصل‌های کلی اساس نامه در مورد صندوق می‌پردازد و مختص به صندوق است؛ به این معنی که اگر در اساس نامه به عنوان متولی صندوق به عنوان یکی از ارکان حاضر در صندوق سرمایه گذاری اشاره شده باشد، در امیدنامه، نام متولی صندوق مربوطه آورده شده است. با این حساب، هر موردی که لازم بوده به صورت مفصل در اساسنامه توضیح داده شده است و در امیدنامه تنها به صاحب عنوان و یا شرایط قانونی خود صندوق زیر مجموعه قوانین اساس نامه اشاره شده است.
بنابراین، امیدنامه از اساسنامه قطر کم‌تری دارد. خلاصه موارد مندرج در اساسنامه به اضافه اهداف و استراتژی‌های صندوق و ریسک‌های آن و همچنین مشخصات و نوع دارایی‌های صندوق در امیدنامه درج شده است. همچنین، فرم‌های مربوطه، میزان حداکثری و حداقلی مشارکت‌ها در صندوق و رسیدهای صندوق از دیگر اجزای امیدنامه هستند. چگونگی محاسبات و دوره بندی‌هایی هم که صندوق سرمایه گذاری موردنظر برای خود برقرار کرده نیز به ترتیب و با جزئیات در امیدنامه گنجانده شده است.

پر شدن سقف صندوق درآمد ثابت به چه معناست؟

هر صندوق با توجه به دریافت مجوز از سازمان بورس امکان جذب وجوه تا سقف اعلام شده در مجوز را دارد. در صورتی که این مبلغ تماما جذب شود امکان سرمایه‌گذاری مجدد برای سرمایه‎‌گذاران وجود ندارد در این حالت برای سرمایه‏‌گذاری باید یا واحدهای سرمایه‎‌گذاری ابطال شود و یا در صورت نیاز با تشکیل مجمع و تایید سازمان بورس سقف صندوق افزایش یابد.

آیا سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت امن است؟

فعالیت مالی صندوق‌‌ سرمايه‌گذاري در ایران کاملا قانونی است و از مصادیق بند۲۱ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب مجلس شوراي اسلامي هستند که در آذرماه ۱۳۸۴ و بنده ماده یک قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به‌منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب آذرماه ۱۳۸۸ است و با الهام از متعارف‌ترين شكل از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در ساير كشورها طراحي شده‌است.
براساس دستورالعمل تاسیس صندوق سرمایه گذاری مطابق بند۲۰ و ۲۱ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار (مصوب آذر ماه ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی) صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله نهادهای مالی هستند که فعالیت اصلی آن‌ها سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکان آن به نسبت سرمایه‌گذاری خود در سود و زیان صندوق شریک هستند.

مجوز تأسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می‌شود و فعالیت آن‌ها تحت نظارت سازمان انجام می‌گیرد. قوانین محکم و دقیقی برای تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد اما کار در این مرحله تمام نمی‌شود و فرایندهای نظارتی سخت‌گیرانه متعددی وجود دارد. این نظارت‌ها هم از سمت سازمان بورس و هم به صورت داخلی و درون خود شرکت انجام می‌شوندو سازمان بورس و اوراق بهادار عملکرد صندوق‌ها را دائما تحت نظر دارد. تمامی فرم‌های تکمیل‌شده صدور و ابطال و نحوه بایگانی اسناد بررسی می‌شوند. همچنین ناظرهای سازمان بورس، محل دفتر شرکت و امکانات و تجهیزات آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. ارکان صندوق، یک سیستم نظارت داخلی را اجرا می‌کنند. منظور از ارکان، مدیر، متولی و حسابرس صندوق است. مدیر بر تمام مراحل اجرایی صندوق و دریافت و پرداخت‌ها نظارت دارد و همچنین، عملکرد کارگزاران و مدیر سرمایه‌گذاری صندوق را تحت نظر می‌گیرد. متولی صندوق به صورت مستمر بر عملکرد مدیر و ضامن نظارت دارد. او از ارائه به موقع گزارش‌ها و نظرات حسابرس و انتشار به موقع اطلاعات توسط مدیر اطمینان حاصل می‌کند. همچنین وظیفه طرح موارد تخلف مدیر، ضامن و حسابرس صندوق نزد سبا یا دیگر مراجع به عهده متولی است. حسابرس نحوه طراحی و اجرای سیستم کنترل داخلی و تمامی عملیات مالی صندوق را کنترل می‌کند و صحت محاسبه خالص ارزش دارایی صندوق را مورد بررسی قرار می‌دهد. او همچنین گزارش‌ها، صورت‌های مالی و اطلاعات تهیه شده توسط مدیر را تحت نظر دارد.

سوالات متداول

الف)مراجعه به وبسایت صندوق و ثبت نام در سایت
ب)در صورت داشتن کد سجام، نیازی به احراز هویت و تماس با صندوق نمی باشد و حساب کاربری به صورت اتوماتیک فعال می شود در غیر اینصورت مراجعه به دفاتر پیشخوان در سراسر کشور و احراز هویت سجام و صندوق.

طبق تبصره ۱ ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، درآمدهای صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات می باشد.

به تاریخ پانزدهم هر ماه محاسبه و دو روز کاری بعد از پانزدهم هر ماه پرداخت می شود.