جستجو

کد PRX سبدگردانی

کد PRX سبگردانی

برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیاز به دانش و تجربه زیادی است و همیشه باید به عنوان سرمایه گذار اخبار و اتفاقات بازار سرمایه را مورد بررسی قرار دهید و همیشه بهترین و درست ترین تصمیمات را بگیرید. سرمایه گذاری در بورس به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود، در روش مستقیم خود شما تصمیم به خرید و فروش میکنید. سرمایه گذاری غیر مستقیم خود به چند قسمت تقسیم می شود، می توان در صندوق های سهامی سرمایه گذاری کرد و یا از طریق شرکت های سرمایه گذاری که مجوز رسمی و قانونی سبدگردانی دارند، سرمایه خود را به آنها تحت قرارداد مورد تائید سازمان بورس قرار دهید. دریافت سرمایه برای شرکت های سبدگردان متفاوت است اما قرارداد و شرایط قرار داد باید از نظر سازمان بورس مورد قبول باشد.

بعد از بستن قرار داد و شروع به کار نیاز به کد PRX سبدگردانی است و بعد از آن مشخص شدن میزان ریسک پذیری سرمایه گذار که از طریق سوالاتی که از سازمان بورس مشخص نموده است میزان ریسک پذیری سرمایه گذار مشخص می شود و سبد سرمایه گذاری بر آن اساس چیده می شود.

توجه داشته باشید سبدگردانی و شرکت های سبد گردان طبق قانون سازمان بورس هیچ گونه تضمینی برای ضرر در بازار سرمایه انجام نمی دهدند که کاملا هم طبیعی است، همان طور که به طور مستقیم وقتی خود سرمایه گذار اقدام به خرید سهم می کند هیچ گونه تضمینی برای بدست آوردن سود وجود ندارد. اما با توجه به وجود تحلیل گران در شرکت های سبدگردان و تجربه تمام تلاش خود را برای رسیدن به بازدهی مناسب انجام خواهند داد. در شرکت های سبدگردان افراد متخصصی وجود دارند که به ویژگی های بازار سرمایه آشنایی دارند و با ابزارهایی که در اختیار دارند می توانند بر بازار نظارت کنند و متغیرهای تاثیر گذار بر بازار را کنترل کنند.

کد PRX بورس چیست؟

برای ورود بورس و خرید فروش سهام به طور مستقیم نیاز است که از طریق سامانه سجام ثبت نام انجام شود و بعد از احراز هویت کد بورسی خود را دریافت کنید اما اگر به طور غیر مستقیم و از طریق شرکت های سبد گردانی قصد سرمایه گذاری دارید، بعد از بستن قرارداد با شرکت سبدگردان مورد نظر کد برای شما از طریق سازمان بورس به شما داده خواهد شد که به آن کد PRX می گویند. این کد با حرف لاتین PRX آغاز می شود که نشانگر این است سرمایه شما تحت مدیریت شرکت سبد گردان قرار گرفته است.

کد prx چه زمانی صادر می شود؟

در گذشته و تا سال پیش گرفتن این کد زمان بر بود و اول ۶ الی ۷ روز طول می کشید اما با شلوغ شدن بازار سرمایه جهت سرمایه گذاری این فرایند به ۳ الی۴ هفته هم رسید تا اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی از اواخر تابستان ۱۴۰۰ خبر از الکترونیکی کردن این فرایند خبر داد. در شرایط امروز این فرآیند در کمتر از چند ساعت انجام می شود.

مطلب پیشنهادی: قانون سبدگردانی سازمان بورس

کد بورسی و کد PRX چه تفاوت هایی دارند؟

به لحاظ ظاهری، کاراکترهای تشکیل دهنده کد بورسی و PRX با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع، کد PRX از سه حرف لاتین PRX به همراه عدد ساخته می شود؛ در حالیکه کد بورسی از حروف اصلی تشکیل دهنده فامیلی افراد و یک عدد ۵ رقمی ساخته می شود. کد بورسی برای سرمایه گذاری مستقیم و کد PRX برای سرمایه گذاری غیر مستقیم از طریق سبدگردان ها به سرمایه گذاران داده می شود.

دریافت کد PRX چه مزایایی دارد؟

استفاده از شرکت های سبدگردان و دریافت کد PRX برای افرادی که زمان و دانش تحلیلی کافی برای انجام معاملات را ندارند، می تواند یک فرصت بسیار عالی باشد که از طریق آن بتوانند در بازار سرمایه فعالیت کنند. بنابراین، سرمایه گذاری از طریق شرکت های سبدگردان می تواند مزایای زیادی داشته باشد.

مدیریت بهینه سرمایه گذاری

دریافت این کد و سرمایه گذاری از طریق شرکت های سبدگردان باعث می شود که دارایی شما به صورت کاملا اصولی و درست مدیریت شود؛ چراکه تحلیلگران و معامله گران حرفه ای متعددی در این شرکت ها حضور دارند. تجربه ها نشان داده است سبدگردان هایی که از مدیریت و تحلیلگران خوب استفاده می کنند، می توانند بازدهی های بهتری را به وجود بیاورند.

صرفه جویی در زمان

برخی از اشخاص، زمان و فرصت کافی برای انجام معامله در بازار سهام را ندارند و سرمایه گذاری از طریق شرکت های سبدگردان می تواند برای آن ها یکی از بهترین گزینه ها باشد.

امکان انتخاب سبد با توجه به ویژگی های منحصر به فرد

شما این امکان را دارید که با توجه به افق زمانی، میزان ریسک پذیری و اهدافی که در استراتژی معاملاتی خود مشخص کرده اید، سبد مورد نظر خود را انتخاب کنید و شرکت های سبدگردان موظف هستند که این موضوع را لحاظ کنند.

به عنوان نمونه، امکان دارد که یک سرمایه گذار فردی ریسک گریز باشد و از سبدگردان خود بخواهد که به هنگام تشکیل سبد سرمایه گذاری از قرار دادن شرکت های فعال در بازار پایه فرابورس خودداری کنند و شرکت سبدگردان نیز بایستی این موضوع را رعایت کند.

جلوگیری از رفتارهای هیجانی

در همه بازارهای مالی نوسانات قیمتی جزوی از بازار به حساب میاد و همین موضوع است که فعالیت در این بازار را برای برخی از افراد تبدیل به یک کار هیجان انگیز کرده است. اما اگر این هیجانات ناشی از نوسانات موجود در بازار کنترل نشود، ممکن است آسیب های زیادی به سرمایه افراد وارد کند. از طرف دیگر، سرمایه گذاری از طریق شرکت های سبدگردان می تواند تا حدودی از این هیجانات کم کند ؛ چراکه در یک شرکت سبدگردان، افراد با تجربه و متخصص حضور دارند که بسیار با دانش هستند و نوسانات بازار بر روی احساسات و تصمیم گیری های آن تاثیر نمی گذارد.

جمع بندی

استفاده از ظرفیت شرکت های سبدگردان یکی از فرصت های خوب برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سهام است و هر فردی که قصد سرمایه گذاری از این طریق را دارد، به یک شرکت سبدگردانی مراجعه کرده و با آن ها قرارداد سبدگردانی را امضا می کند. از طرف دیگر، هرکدام از این قراردادها، یک کد اختصاصی تحت عنوان کد PRX دارند که در حقیقت، به عنوان علامت شناسایی برای هر قرارداد و سرمایه گذار شناخته می شود. برای دریافت این کد بایستی به یکی از شرکت های سبدگردان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه کنید و فرآیند آن معمولا به این شکل است که چند روز بعد، این کد صادر شده و از طریق پیامک و یا ایمیل برای شخص سرمایه گذار ارسال می شود. کدهای PRX به لحاظ ظاهری با کد بورسی متفاوت هستند و این کدها با استفاده از ۳ حرف PRX و چند عدد ساخته می شوند. لازم به ذکر است که برای دریافت این کد می توانید به شکل حضوری و یا اینترنتی با شرکت های سبدگردان در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *