جستجو

ارزش‌گذاری‌ها با فرض انتخاب “بایدن” و دلار ۲۰ هزارتومانی

تغییرات بازار سرمایه با فرض انتخاب بایدن

تغییرات بازار سرمایه با فرض انتخاب بایدن و دلار ۲۰ هزار تومانی

مجید عبدالحمیدی – مدیر واحد الگوریتمی و بورس شرکت مشاوره سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان (آیکو)

 

 

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران اول هفته را هم نزولی استارت زد و شاخص کل با از دست دادن کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی، به کمترین میزان از تیرماه رسیده است.

این در حالی است که بسیاری از سهم‌های بازار، بیش از شاخص کل، ریزش داشته‌اند و به قیمت‌های فروردین‌ماه رسیده‌اند! این در حالی است که نرخ ارز و سکه نزولی شده و به نظر می‌رسد بازار ارز و طلا دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاران به همراه ندارد ضمن اینکه افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی هم فعلا تکذیب شده و با این شرایط، بی‌مهری سرمایه گذاران به بازارسرمایه جای ابهام دارد.

 

مجید عبدالحمیدی، مدیر واحد بازار بورس و الگوریتمی شرکت ارزش پرداز آریان “آیکو”، در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر ریزش بازار ارز و طلا و احتمالا خودرو بر بازارسرمایه بیان کرد:

بازارسرمایه قدرت نقدشوندگی بالایی دارد و قابل مقایسه با نقدشوندگی حساب بانکی است اما؛ نقدشوندگی خودرو، طلا و دلار پایین تر از سهام است. بطور کلی ریزش بازارهای موازی در کوتاه مدت باعث می‌شود پول‌های خارج شده از بازار سرمایه، دوباره به سمت این بازار حرکت کنند و این اتفاق به نفع بورس خواهد بود.

 

وی ادامه داد: کاهش نرخ ارز، روی بعضی از شرکت‌های صادرات‌محور در بورس اثر منفی خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اگرچه سرمایه گذاری در بازار‌های غیر مولد و سفته‌بازانه همچون بازار ارز و خودرو و طلا را سمی خطرناک برای اقتصاد ایران می‌دانم، اما مردم این روز‌ها به دنبال افزایش ارزش دارایی‌های خود، هرچند اندک هستند و توجهی به این موضوع ندارند که سرمایه گذاری (دلالی) در بازار ارز و طلا و خودرو و به تبع آن تورم در این بازارها، چه تبعاتی به همراه خواهد داشت و با تغییر روند بازار ارز و عدم جذابیت این بازار برای سرمایه گذاران، مردم به دنبال بازار دیگری برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش دارایی‌های خود خواهند بود و با توجه به ریزش‌های اخیر بازار سرمایه، یکی از بازار‌های جذاب برای جذب نقدینگی، بازار سرمایه خواهد بود.

 

وی در پاسخ به این سوال که “بازار سرمایه با دلار چند هزار تومانی قیمت گذاری شده؟ ” گفت:

یکی از مشکلات فعالان بورس در شرایط فعلی، نوسان‌های نرخ ارز است و تقریباً کف قیمتی ارز مشخص نیست. فعالان بازار سرمایه اکنون نرخ ارز را در محدوده ۲۰-۲۱ هزار تومان می‌پندارند و سهم‌ها را در این محدوده قیمت گذاری و معامله می‌کنند و ضمنا بعضی سرمایه گذاران احتمال ریزش بیشتر نرخ ارز و نزول نرخ دلار به کانال کمتر از ۲۰ هزار تومان را هم می‌دهند که در آن صورت، همه بازار‌ها فاز اصلاح مجدد به خود می‌گیرند. با این شرایط، خروج برخی سرمایه گذاران از بازار‌های ارز و طلا و خودرو عجیب نیست؛ چراکه این بازار‌ها رشد قیمت شدیدی تجربه کرده اند. بازار سرمایه، اما با فرض انتخاب بایدن و کاهش نرخ دلار تا حدود ۲۰ الی ۲۱ هزار تومان، ارزش گذاری شده و به نظر می‌رسد باید منتظر استارت حرکت این بازار باشیم.

 

 

عبدالحمیدی در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه گذاری اظهار کرد: تقریبا ۵۰۰ نماد در بازار سهام به صورت فعال معامله می‌شوند. از این تعداد، حدود ۳۰۰ نماد در ۳ سال اخیر بیش از ۱۰ برابر رشد قیمت داشته اند. این تعداد نماد تنها شامل نماد‌های کوچکی که معمولا به عنوان بستر رفتار‌های سفته بازان انتخاب می‌شوند نبوده است و شرکت‌های بزرگ هم در این میان قابل مشاهده هستند. یکی از صنایعی که از ابتدای سال جاری تا کنون شگفتی ساز ظاهر شده و پتانسیل تداوم روند مثبت عملکردی هم دارد، گروه بیمه است. اکثر شرکت‌های بیمه‌ای در گزارش‌های ۶ ماهه، سود‌های بالایی شناسایی کرده اند و ضمنا پتانسیل بالایی هم برای افزایش سرمایه دارند. باتوجه به ریسک بالای این روز‌های بازار، سهم‌های گروه بانکی هم با توجه به نرخ پایین تسعیر ارز در ۶ ماهه اول سال، کم ریسک به نظر می‌رسند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *